Výkonným ředitelem OSS Alliance se stává Martin Chlouba

Novým výkonným ředitelem OSS Alliance se od 22. února stává Martin Chlouba, který i nadále působí také na pozici místopředsedy. Předsedou sdružení, které podporuje v Česku open-source software, je už pátým rokem Filip Molčan.

„Chceme OSS Allianci posunout o patro výš, mnohem intenzivněji spolupracovat s úřady, firmami, novináři i komunitou vývojářů. Finanční krize je jen dalším důvodem k přechodu na open-source software, díky němuž lze ulehčit rozpočtům státní správy i komerční sféry,“ říká Martin Chlouba, nový výkonný ředitel OSS Alliance.

Martin Chlouba má zkušenosti z největších českých vydavatelských domů Vltava-Labe-Press či Computer Press a ředitelských pozic v nakladatelství Pragma. V OSS Allianci vedl například projekt počítačové učebny s Linuxem, jenž podpořila Nadace ČEZ.
Organizace OSS Alliance (Společnost pro výzkum a podporu open-source) byla založena v roce 2005 pod záštitou Ministerstva vnitra ČR a FJFI ČVUT v Praze. Cílem organizace již od jeho založení byla propagace myšlenky využívání open-source a otevřených řešení a formátů ve veřejné správě ČR. K OSS Allianci se velice brzy přidala řada partnerů - IBM, Novell, Sun Microsystems, Software602, SGI a řada dalších z řad menších firem, ale také zástupců veřejné správy, školství a open-source projektů - tito zástupci se zformovali do tzv. odborných skupin OSS Alliance.

Organizaci se podařilo zrealizovat řadu významných projektů a navázet spolupráci s open-source projekty v ČR a zahraničí nebo podobnými organizacemi v Evropě.

Cílem sdružení, které je neziskovou organizací, je pomáhat při rozhodování, zda je vhodné přejít/nepřejít na svobodný software (počítačové programy s veřejně přístupným zdrojovým kódem) a jeho následné využívání pro činnost státní správy, samosprávy i soukromého sektoru. Dále se jedná o podporu svobodného softwaru s otevřeným zdrojovým kódem, otevřených standardů a bezpečnosti v oblasti softwaru, dat a telekomunikací. V neposlední řadě jde i v souladu s celoevropskou standardizací a doporučeními Evropské unie o podporu rozvoje Open Source systémů.

Články: